بدون دیدگاه

انواع مختلف فروشگاه آنلاین یا تجارت الکترونیکی ، کدام مناسب کسب و کار شماست؟ قبل از اینکه وارد انواع مختلف تجارت الکترونیکی شویم ، اجازه دهید ابتدا به یک سوال اساسی پاسخ دهیم: تجارت الکترونیکی چیست؟ اگر هر نوع تجارت را به صورت الکترونیکی انجام دهیم ، آن را تجارت الکترونیکی یا فروشگاه آنلاین می نامند (كه بعضاً به عنوان فروش اینترنتی نوشته می شود). به سادگی می توان گفت تجارت الکترونیکی فرآیند خرید یا فروش کالاها ، محصولات یا خدمات از طریق رسانه الکترونیکی ( اینترنت ) است. این یک مدل تجاری است که به صاحبان مشاغل و اشخاص اجازه می دهد تا چیزهایی را از طریق اینترنت خریداری و بفروشند. به ذکر چند ، آمازون ، eBay ، Flipkart ، دیجی کالا و غیره وب سایت های تجارت الکترونیک پیشرو در جهان هستند. سیستم های پرداخت الکترونیکی به طور گسترده ای در آن سایت های فروشگاه اینترنتی استفاده می شود. در اینجا ما معمولاً از روشهای مختلف پرداخت الکترونیکی مانند کارتهای اعتباری / نقدی ، بانکداری اینترنتی برای خرید یا فروش محصولات استفاده می کنیم. فروشگاه های تجارت الکترونیکی نحوه خرید امروز ما را تغییر داده اند.

یک تجارت موفق تجارت الکترونیکی دانش بازار شما ، یک طرح تجاری جامع و تحقیقات دقیق درباره محصولات و مدل های تجاری تجارت الکترونیکی را در بر می گیرد. بسیاری از دارندگان فروشگاه اینترنتی نمی دانند که چگونه تجارت الکترونیکی راه اندازی شده و گزینه های مدل تجاری آنها چگونه است.

انواع تجارت الکترونیکی (فروشگاه آنلاین)

اگر قصد راه اندازی مشاغل تجارت الکترونیک را دارید ، در یکی از این نوع تجارت الکترونیکی قرار خواهید گرفت.

انواع مختلف فروشگاه آنلاین یا تجارت الکترونیکی

6 نوع تجارت الکترونیکی وجود دارد. آن ها عبارتند از :

B2Bتجارت به تجارت
B2Cتجارت به مصرف کننده
C2Cمصرف کننده به مصرف کننده
C2B مصرف کننده به تجارت
B2Aتجارت به اداره
C2A مصرف کننده به اداره

هر 6 نوع تجارت الکترونیکی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد براساس ماهیت معامله طبقه بندی می شود.

دانستن اینکه کسب و کار شما در چه رده ای قرار می گیرد ، به شما کمک می کند تا خلاقانه در مورد فرصت ها و تهدیدهای خود فکر کنید. بنابراین ، شما باید قبل از شروع تجارت الکترونیک خود را با هر نوع مدل تجاری آشنا کنید.

1. تجارت الکترونیکی B2B تجارت به تجارت

تجارت الکترونیکی B2B را می توان به سادگی تجارت بین شرکت ها تعریف کرد. این دو شرکت با یکدیگر تجارت می کنند. به عنوان مثال ، تولید کننده ای که یک محصول را به عمده فروش می فروشد ، کالایی را به خرده فروش می فروشد ، یا کالایی را به یک عمده فروش. در اینجا ، عمده فروشان ، تولیدکنندگان و خرده فروشان همه تجارت جداگانه خود را انجام می دهند.

این مشاغل دارای سیستم عامل های تجارت الکترونیکی سفارشی و سازمانی هستند که به طور مستقیم با سایر مشاغل در یک فضای بسته کار می کنند. مشاغل تجارت الکترونیکی B2B معمولاً به پول نقد بیشتر برای راه اندازی نیاز دارند.

2. تجارت الکترونیکی B2C تجارت به مصرف کننده

تجارت الکترونیکی B2C چیزی است که اکثر مردم هنگام تصور فروشگاه تجارت الکترونیک به آن فکر می کنند. B2C رایج ترین مدل تجاری است ، بنابراین رویکردهای منحصر به فرد زیادی در این بخش وجود دارد.

به این فکر کنید:

هر چیزی که به عنوان لوازم جانبی مانند لباس شب ، لباس خانگی و لوازم خانگی مانند آن خریداری می کنیم - تجارت الکترونیکی B2C است.

نمونه تجارت الکترونیکی B2C در همه جا وجود دارد. این شامل Lazada ، Wish ، Overstock.com و غیره است.

3. تجارت الکترونیکی C2C (Consumer to Consumer)

در تجارت الکترونیکی C2C ، مصرف کننده محصولات ، کالاها یا خدمات را به سایر مصرف کنندگان می فروشد. مدل تجاری C2C به ما کمک می کند دارایی ها یا املاک خود مانند لباس ، ماشین ، خانه ، دوچرخه ، وسایل الکترونیکی و غیره را از طریق آنلاین به سایر مصرف کنندگان بفروشیم. OLX ، Quickr و غیره این نوع مدل های تجاری هستند.

این سایت ها که به دلیل افزایش بخش تجارت الکترونیکی و افزایش اعتماد مصرف کننده به فروش آنلاین ساخته شده اند ، در ازای پرداخت کمیسیون کمی که به سایت پرداخت می شود ، به مشتریان امکان تجارت ، خرید و فروش اقلام را می دهند. افتتاح سایت C2C به یک برنامه ریزی دقیق نیاز دارد.

انواع مختلف فروشگاه آنلاین یا تجارت الکترونیکی

4. تجارت الکترونیکی C2B (Consumer to Business)

مدل کسب و کار تجارت الکترونیکی C2B نوعی تجارت است که در آن مشتری یا کاربر نهایی محصول یا خدمات خود را به یک تجارت یا سازمان ارائه می دهد. این نوع معکوس تجارت الکترونیکی B2C یا مدل تجارت به مصرف کننده است ، جایی که مشاغل محصولات و خدمات را برای مصرفِ مصرف کننده تولید می کنند.

در اینجا ، مشتریان منفرد پیشنهاد می دهند محصولات یا خدمات را به مشاغل آماده برای خرید آنها بفروشند. به عنوان مثال ، اگر شما توسعه دهنده نرم افزار یا وب هستید ، می توانید نمونه کارها را به صورت آنلاین به نمایش بگذارید. اگر شرکتی شما را پیدا کند و نرم افزار یا مهارت شما را دوست داشته باشد ، شرکت مستقیماً نرم افزار یا وب سایت را از شما خریداری می کند یا می تواند شما را برای خدماتشان استخدام کند.

5. تجارت الکترونیکی B2A تجارت به اداره

تجارت الکترونیکی B2A یا تجارت به اداره نیز به عنوان تجارت به دولت B2Gتجارت گفته می شود. در این نوع تجارت الکترونیکی ، تنها مشتری مشاغل دولت ها یا نوع مدیریت دولتی هستند. آنها محصولات و خدمات مختلفی را به سطوح مختلف دولتی به بازار عرضه می كنند.

خدمات می توانند اسناد قانونی ، ماهیت مالی ، مربوط به کار یا مواردی از این دست باشند.

6. تجارت الکترونیکیC2A مصرف کننده تا اداره

مصرف کننده به اداره را می توان مشابه تجارت الکترونیکی C2B (Consumer to Business) دانست که در تجارت الکترونیکی C2Aمصرف کننده به اداره ، مشتری همچنین محصولات و خدمات خود را به بخش اداری می فروشد.

به عنوان مثال ، پرداخت مالیات ، کارشناسی ارشد ، پرداخت قبض برق از طریق وب سایت دولت ، پرداخت بیمه درمانی و غیره از نوع C2A مدل کسب و کار است.

نتیجه

ما متداول ترین مدل های تجارت الکترونیکی و نمونه هایی از مشاغل تجارت الکترونیکی را که مسیرهایشان را پررنگ کرده اند ، پوشش داده ایم.

اکنون که دانستید چه نوع مشاغل تجارت الکترونیکی وجود دارد ، آماده شروع هستید. به برنامه کاری خود نگاهی بیندازید. اگر برنامه کاری ایجاد نکرده اید و قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین خود را دارید ، می توانید برای آگاهی از مراحل ، مرحله به مرحله راه اندازی فروشگاه آنلاین خود ، این مقاله را نیز به دقت مطالعه کنید.

اگر آماده راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود را دارید هم اکنون فروشگاه ساز اوژن را نصب کنید در صورت داشتن هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

برچسب ها

سایت ساز فوریارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نامدیدگاه ها