بدون دیدگاه

چگونه بهترین نام دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنید: ژولیت شکسپیر متفکرانه گفت: «اسم چیست». گل رز با هر نام دیگری بوی شیرین می دهد. در واقع، رایحه لطیف یک گل را نمی توان در نام آن ردیابی کرد. و در رزها و وب سایت ها به طور یکسان، یک نام - یا یک نام دامنه، در این مورد - هرگز نمی تواند محتوای واقعی را به طور کامل تغییر دهد. اما نام های دامنه نقش مهمی در برند بودن و اعتبار سایت شما دارند و حتی می توانند بر رتبه آن در نتایج جستجو تأثیر بگذارند. برای اینکه به طور کامل درک کنید که نام دامنه چیست، ابتدا باید متوجه شوید که تأثیر مستقیمی در تمام زمینه های حضور آنلاین شما دارد: فروشگاه ساز اوژن از انتخاب دامنه تا سئو و طراحی سایت در خدمت شما خواهد بود:

 به‌عنوان یک حرفه‌ای شناخته شوید: اگر به‌عنوان آدرس آنلاین برندتان عمل کنید، یک دامنه تیز و سفارشی‌شده به حرفه‌ای بودن و معتبر بودن سایت شما کمک می‌کند و باعث می‌شود شرکت شما جذاب‌تر به نظر برسد.

وب سایت خود را به راحتی پیدا کنید: با انتخاب یک نام دامنه خوب برای وب سایت خود، می توانید آن را به یاد ماندنی تر کنید و به بازدیدکنندگان بالقوه کمک کنید تا آن را با سهولت بیشتری پیدا کنند. دامنه ای که مناسب کسب و کار شما باشد و به راحتی به خاطر بسپارید به معنای توجه بیشتر به صفحه وب شما است.

سئوی خود را تقویت کنید: در نهایت، نام دامنه شما می تواند از منظر SEO (بهینه سازی موتور جستجو) نقش داشته باشد. در حالی که عوامل زیادی در سئوی وب سایت شما نقش دارند، نام دامنه شما یک عنصر حیاتی است که نباید نادیده گرفته شود.

چگونه می توان یک نام دامنه انتخاب کرد

از یک تولید کننده نام دامنه استفاده کنید
آن را کوتاه نگه دارید
تایپ کردن را آسان کنید
از اعداد و خط تیره خودداری کنید
روی برند بمانید
شامل کلمات کلیدی
پسوند دامنه مناسب را انتخاب کنید
تحقیق کنید
بلند مدت فکر کنید
سریع عمل کن

1. از یک تولید کننده نام دامنه استفاده کنید

برای اینکه فرآیند طوفان فکری بسیار آسان‌تر و سازنده‌تر شود، سفر خود را به سمت انتخاب نام دامنه برای سایت خود با لیستی از گزینه‌ها شروع کنید، نه یک صفحه خالی. با استفاده از یک تولید کننده نام دامنه، می توانید طیف گسترده ای از ایده ها را بر اساس کلمات کلیدی یا عبارات مرتبط با نام تجاری خود دریافت کنید

چگونه بهترین نام دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنید

2. آن را کوتاه نگه دارید

از نظر فنی، نام دامنه می تواند بیش از 63 کاراکتر باشد. با این حال، دامنه‌ای به این طولانی می‌تواند نامطلوب باشد و نام خسته‌کننده‌ای را ایجاد کند که تایپ و به خاطر سپردن آن سخت است. در عوض، حتما دامنه خود را کوتاه نگه دارید نام دامنه در حالت ایده آل باید بین 3 تا 12 کاراکتر باشد و قاعده کلی این است که از 2 تا 3 کلمه تجاوز نکنید. اگر نامی که در ذهن داشتید طولانی‌تر از آن بود، آن را حذف کنید یا به طور کلی تغییر دهید.

3. تایپ کردن را آسان کنید

شما نمی خواهید بازدیدکنندگان بالقوه قبل از ورود به صفحه شما در مورد جزئیاتی مانند املا معطل شوند. به همین دلیل، به دنبال نام دامنه ای باشید که به راحتی از زبان و انگشتان خارج شود. بهتر است از کلماتی که به طور مکرر غلط املایی می‌شوند، یا هر چیزی که قبل از تلفظ نیاز به تکرار دارد، اجتناب کنید.

نام دامنه انتخابی خود را توسط چند دوست اجرا کنید و ببینید آیا آنها می توانند در اولین تلاش خود آن را به درستی دریافت کنند. اگر کمی تقلا کردند، سراغ اسم دیگری بروید.

اگر قصد دارید از نام شخصی خود به عنوان دامنه استفاده کنید، اما نام خانوادگی شما در املای آن شهودی نیست، به جای آن از ترکیبی از نام کوچک و میانی خود استفاده کنید. از طرف دیگر، نام کوچک خود را با تخصص خود ترکیب کنید - مانند "bakingwithsam".

روش خوب دیگر این است که نام دامنه ای را انتخاب کنید که قابل پیش بینی باشد، به این معنی که مخاطبان شما مجبور نیستند حدس بزنند که چگونه آن را به درستی بنویسند. با این حساب از کوتاه نویسی و املای کلمات خودداری کنید. به عنوان مثال، به جای «u»، «تو» را انتخاب کنید و مراقب کلماتی باشید که املای آنها به روش‌های متعددی امکان‌پذیر است.

4. از اعداد و خط تیره خودداری کنید

بر خلاف رمز عبور، نام دامنه شما نباید رشته ای از کاراکترها باشد که فقط برای شما معنادار باشد. بنابراین از استفاده از کاراکترهای خاص مانند خط فاصله و اعداد خودداری کنید. بنابراین، برای مثال "gr8cakes-4all" یک نام دامنه بسیار بد خواهد بود.

اعداد و خط تیره اغلب گیج کننده هستند و به خاطر سپردن و تایپ کردن آنها سخت تر است. اعداد مردم را به این فکر وا می دارند که آیا به دنبال رقم اعداد باشند یا آنها را هجی کنند (آیا 10 است یا ده؟).

از سوی دیگر، خط فاصله به راحتی در هنگام تایپ آدرس وب نادیده گرفته می شود و در اکثر صفحه کلیدهای موبایل بلافاصله در دسترس نیستند. بنابراین، بهتر است آنها را به طور کلی از دامنه خود خارج کنید

چگونه بهترین نام دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنید

5. روی برند بمانید

یک استراتژی برندسازی عالی از عناصر مختلف زیادی تشکیل شده است که برای بیان یک داستان منسجم گرد هم می آیند. مطمئن شوید که نام دامنه خود را با بقیه تلاش‌های بازاریابی خود، مانند وب‌سایت کسب‌وکارتان، دسته‌های رسانه‌های اجتماعی و لحن و صدای عمومی هماهنگ می‌کنید. انجام این کار تضمین می‌کند که حضور آنلاین شما به همان زبان صحبت می‌کند و پیام مناسبی را ارائه می‌دهد کراس پلتفرم.

نام دامنه شما می تواند با نام کسب و کار شما، تغییری از آن یا نام تجاری شما با یک کلمه کلیدی اضافه شده (همانطور که در زیر توضیح داده شده است) یکسان باشد. اگر هنوز نامی برای کسب و کار خود نبرده اید، مدتی را به فکر نامی بگذرانید که جذاب باشد و روح برند شما را در بر بگیرد. می‌توانید کلمات جدیدی را اختراع کنید (مانند Wix و Google)، اصطلاحات معنی‌دار را در فرهنگ لغت یا اصطلاحنامه جستجو کنید، یا از یک تولیدکننده نام تجاری کمک بگیرید تا ایده‌های خود را به جریان بیندازید.

علاوه بر این، صرف نظر از اینکه می‌خواهید دامنه شما چقدر شبیه به کسب و کار یا نام شخصی شما باشد، باید مطمئن شوید که نتیجه نهایی به عنوان یک نام تجاری شناخته می‌شود. این اطمینان حاصل می کند که آدرس آنلاین شما منحصر به فرد است و به خاطر سپردن آسان تر است. به عنوان مثال، "bakingwithsam.com" با وجود پیروی از یک الگو و هدف بسیار مشابه، تأثیر بسیار قوی تری نسبت به "samteachesbaking.com" می گذارد.

6. کلمات کلیدی را درج کنید

از طریق تمرین سئو، می توانید شانس خود را برای نشان دادن در گوگل زمانی که افراد برای کسب و کارهایی مانند شما جستجو می کنند، افزایش دهید. یکی از بهترین نکات سئو که باید در نظر داشته باشید این است که یک کلمه کلیدی مرتبط در نام دامنه خود قرار دهید. این می تواند به بازدیدکنندگان سایت و ربات های موتور جستجو کمک کند تا وب سایت شما را با زمینه تخصصی اصلی شما مرتبط کنند و از این رو به رتبه بهتری برای آن موضوع کمک می کند.

در حالی که مفید است، استفاده از کلمات کلیدی در حد اعتدال و تنها زمانی مهم است که به طور طبیعی در نام دامنه شما قرار بگیرند. اگر نه، آن را مجبور نکنید، زیرا یک نام دامنه بیش از حد بهینه شده می تواند به عنوان هرزنامه شناخته شود. به عبارت دیگر، این استراتژی برای سئو در نام دامنه ارزشمند است اما الزامی نیست.

هنگامی که گنجاندن یک کلمه کلیدی به روشی طبیعی و به یاد ماندنی کار می کند، آن را دنبال کنید. برای مثال، اگر صاحب مکانی به نام Aloha هستید، دامنه وب‌سایت رستوران شما می‌تواند «aloahpokeshop.com» باشد، در حالی که اگر در حال ایجاد یک نمونه کار عکاسی هستید، کلمه «عکاسی» یا مکانی که در آن مستقر هستید را اضافه کنید. نام شما می تواند یک امتیاز مثبت باشد

چگونه بهترین نام دامنه را برای وب سایت خود انتخاب کنید

7. پسوند دامنه مناسب را انتخاب کنید

پسوند دامنه، همچنین به عنوان TLD دامنه سطح بالا شناخته می شود، پسوند انتهای نام دامنه شما است. این قسمت سمت راست آدرس سایت شما برای شناسایی برخی از عناصر کلیدی آن مانند هدف، مکان یا مالک آن است.

در حالی که رایج‌ترین پسوندها .com، .org و.  .IR .net هستند، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند نیازهای مختلف را برآورده کنند و در صورتی که اولین انتخاب نام دامنه شما قبلاً انتخاب شده باشد، گزینه‌های جایگزینی را ارائه می‌دهند. بیایید نگاهی بیندازیم که برخی از این پسوندهای دامنه برای چه مواردی استفاده می شوند:

.comمخفف "تجاری" است، این پسوند دامنه گسترده تقریباً مترادف با وب است. این قابل اعتمادترین و شناخته شده ترین TLD است، و در صورت شک، معمولا بهترین گزینه است. پسوند ".com" با مشاغل انتفاعی مرتبط است. به عنوان مثال: wix.com.
 netبا اشاره به شبکه ها، این دومین افزونه رایج است و عموماً توسط ارائه دهندگان خدمات مانند میزبانی وب سایت، پایگاه های داده و ابزارهای همکاری استفاده می شود.
 orgمخفف «سازمان»، این پسوند دامنه اغلب برای سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه استفاده می‌شود. به عنوان مثال: wikipedia.org.
 infoاین پسوند مخفف "اطلاعات" است و در درجه اول برای سایت های آموزنده یا آموزشی محفوظ است.
 meافزونه ای که برای یک رزومه آنلاین، وبلاگ، وب سایت نمونه کارها یا برند شخصی بسیار مناسب است.
 ccTLDدامنه‌های سطح بالای کد کشور پسوندهای دامنه هستند که مکان فیزیکی شما را نشان می‌دهند و ممکن است سئوی محلی شما را تقویت کنند. چند نمونه عبارتند از ".de" برای آلمان، ".fr" برای فرانسه، ".co.uk" برای بریتانیا، و بیشتر.

8. تحقیق خود را انجام دهید

قبل از خرید نام دامنه خود، اطمینان حاصل کنید که رقبا را نقض نمی کنید. در پایگاه‌های اطلاعاتی علائم تجاری و حق چاپ و همچنین مارک‌های رقیب تحقیق کنید. استفاده از نام دامنه ای که توسط سایر برندها حتی به صورت غیرمستقیم (به معنای استفاده های غیر از نام دامنه) پذیرفته شده است، می تواند منجر به سردرگمی مشتری و مشکلات قانونی احتمالی شود. بنابراین ارزش وقت گذاشتن برای تصمیم گیری آگاهانه و خوب را دارد.

9. بلند مدت فکر کنید

اگر رشد در آینده برند خود را متصور هستید، ممکن است بخواهید بر این اساس از همان ابتدا برنامه ریزی کنید. چند نوع از نام دامنه خود را خریداری کنید تا از آنها در برابر رقبا محافظت کنید و مطمئن شوید که در دستان شما باقی می مانند.

این گونه‌ها ممکن است به معنای پسوندهای دامنه متفاوتی باشند (مثلاً «.com» و «.net»)، یا گزینه‌های مشابهی با همین نام که ممکن است برای کاربران گیج‌کننده باشد (مانند با یا بدون «the» در ابتدا ). این به ویژه مفید است زیرا امکان اتصال چندین دامنه به یک وب سایت وجود دارد.

علاوه بر این، مطمئن شوید که نام دامنه ای که انتخاب می کنید، کسب و کار شما را از گسترش بیشتر محدود نمی کند. مثلا، اگر سالن زیبایی شما در حال حاضر خدمات ناخن ارائه می دهد، اما آرزو دارید روزی به آرایشگری و درمان های اسپا بپردازید - مطمئن شوید که نام دامنه شما به اندازه کافی گسترده است که تلاش های آینده شما را نیز در بر گیرد.

10. سریع عمل کنید

هنگامی که تصمیم خود را گرفتید، باید نام دامنه خود را در اسرع وقت ثبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ کس شما را در آن شکست نمی دهد. برای انجام این کار، به سادگی یک ثبت کننده دامنه معتبر پیدا کنید که از طرف شما با ICANN (شرکت اینترنتی برای نام ها و شماره های اختصاص داده شده) سروکار دارد. آنها از نام دامنه شما محافظت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که در تمام مدت خرید شما از آن شما و فقط متعلق به شما باقی می ماند.

با ترکیب میزبان وب سایت و ثبت دامنه، این طرح ها به یک راه حل تجاری همه کاره اجازه می دهند، جایی که می توانید به طور یکپارچه وب سایت خود را بسازید، دامنه خود را خریداری کنید و از ابزارهای آنلاین حرفه ای، همه زیر یک سقف لذت ببرید

منبع :

https://www.wix.com/blog/2019/08/how-to-choose-domain-name/
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نامدیدگاه ها