بدون دیدگاه

مجوز لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی : اخذ این مجوزها در بسیاری از موارد در راه اندازی فروشگاه اینترنتی الزامی نیست و امکان دریافت خدمات لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه ساز مانند درگاه پرداخت اینترنتی بدون نیاز به مجوزها و نماد اعتماد الکترونیک هم امکان پذیر است؛ عدم نیاز به نماد اعتماد الکترونیک برای دریافت درگاه پرداخت یکی از تفاوت های اصلی درگاه پرداخت واسط و درگاه پرداخت مستقیم است. امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند کالاهای مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کنند تا علاوه بر صرفه جویی در زمان بتوانند تنوع محصول بیشتری را مشاهده کنند.

بسیاری از مشتریان کسب و کارهای آنلاین قبل از خرید برای اعتماد بیشتر به فروشگاه های آنلاین مجوزهای قانونی سایت را بررسی می‌کنند تا در صورت بروز مشکل بتوانند خرید خود را به صورت قانونی پیگیری کنند.

در همین راستا مجوزها و قوانینی برای فعالیت ایمن کسب و کارهای آنلاین درنظر گرفته شده است که کسب و کارهای آنلاین با توجه به نوع فعالیت و کالای ارائه شده می‌توانند همه یا تعدادی از آنها را دریافت کنند.

در ادامه مجوز های لازم برای راه اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی و نحوه دریافت آن ها را بررسی می‌کنیم.

چه مجوز هایی برای راه اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی نیاز است؟

به طور کلی مجوز لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود و سایت های دارای این مجوز قابل پیگیری می‌باشند.

برای مثال اگر خرید انجام شده از سایتی معیوب باشد و یا پردخت انجام شود ولی کالا تحویل داده نشود مشتریان سایت می‌توانند به صورت قانونی پیگیری کنند و در صورت لازم مبلغ پرداخت شده را پس بگیرند.

لازم به ذکر است دریافت تمامی این مجوزها برای ساخت فروشگاه اینترتی لازم نیست و هر کسب و کار آنلاین با توجه به محصول یا خدمت ارائه شده می‌تواند همه یا برخی از آن ها را دریافت کند

مجوز لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی

یک : نماد اعتماد الکترونیک (e-namad)

ای نماد” معروف ترین مجوز لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی می‌باشد که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به وب سایت کسب و کارهای آنلاین که فروشگاه اینترنتی دارند داده می‌شود.

برای دریافت ای نماد باید شرکت ثبت شده داشته باشید و دامنه وب سایت به نام مدیر شرکت و یا یکی از اعضا هیئت مدیره باشد.

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک به سایت https://enamad.ir/ مراجعه کنید و پس از وارد کردن اطلاعات منتظر تایید باشید.

نماد اعتماد الکترونیک به سه دسته موقت، دائم با یک ستاره و دائم با دو ستاره تقسیم می شود.

نماد اعتماد الکترونیک موقت

نماد اعتماد موقت پس از بررسی حداقل پیش نیازهای لازم در کسب و کار شما در مدت زمان کمتری نسبت به دو نماد دیگر صادر می‌شود و برای درخواست دو نماد دیگر باید ابتدا نماد موقت را دریافت کنید. نماد موقت چندماه یکبار نیاز به تمدید دارد.

نماد اعتماد الکترونیک دائم با یک ستاره

پس از دریافت نماد موقت سایر معیارها و صلاحیت های لازم برای دریافت این نماد بررسی می‌شود و در صورتی که مدارک ارائه شده به “ای نماد” در رابطه با کسب و کار شما صحیح باشد نماد یک ستاره را دریافت می‌کنید.

نماد اعتماد الکترونیک دائم با دو ستاره

مراحل دریافت این نماد مشابه نماد یک ستاره است اما در این مرحله وب سایت شما باید گواهی SSL که امنیت اطلاعات بین کاربر و وب سایت شما را تضمین می‌کند داشته باشد

مجوز لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی

2 .نماد ساماندهی محتوای فضا مجازی

این نماد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود و محتوای تصویری و شنیداری وب سایت شما را تایید می‌کند.
بدون نماد ساماندهی محتوای فضای مجازی نیز می‌توانید مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی خود را انجام دهید.
اما اگر محتوای خلاف قوانین این نهاد در وب سایت شما تولید شود، این نهاد بدون اطلاع رسانی وب سایت شما را فیلتر می‌کند؛ در صورتی که با داشتن این نماد قبل از فیلترینگ از طریق پیامک صاحب کسب و کار را مطلع می‌کنند.
برای دریافت نماد ساماندهی به سایت https://samandehi.ir/ مراجعه کنید.

نماد ساماندهی نیز به دو دسته موقت و دائم تقسیم می شود.

نماد ساماندهی موقت

پس از ثبت نام در سایت ذکر شده در بالا نماد ساماندهی موقت به شما داده می‌شود و اعتبار آن ۳ ماه است و در این ۳ ماه باید مدارک خود را تکمیل کنید تا نماد ساماندهی دائم دریافت کنید.

نماد ساماندهی دائم

پس از تکمیل اطلاعات در سایت ساماندهی نماد ساماندهی دائم به شما داده می‌شود که مدت اعتبار آن ۶ ماه است.

3. مجوز رسانه های دیجیتال

اگر قصد دارید در زمینه رسانه های دیجیتال فعالیت کنید باید مجوز لازم را از این نهاد دریافت کنید.
تعریف ارائه شده برای رسانه های دیجیتال در وب سایت این نهاد به شرح زیر است : ” رسانه هایی که تبادل یا انتشار محتوا در آنها، تنها به کمک ابزارهای مجهز به پردازشگر دیجیتال میسر باشد. شامل رسانه های برخط مبتنی بر شبکه (نظیر شبکه جهانی اینترنت)، سرویس های مخابراتی از قبیل MMS وSMS و سایر اشکال شبکه های تبادل داده مانند بلوتوث و همچنین رسانه های مبتنی بر حامل های فیزیکی دیجیتال از قبیل بسته های نرم افزاری رسانه ای، بازی های رایانه ای و مانند آنها.

برای دریافت این مجوز باید به وب سایت https://www.saramad.irمراجعه کنید و اطلاعات خود را ثبت کنید.

پس از ثبت اطلاعات در این سامانه می‌توانید برای دریافت مجوز رسانه های دیجیتال درخواست بدهید. درخواست شما توسط تیم حراست بررسی می‌شود و در صورت تایید تیم حراست وارد مرحله آزمون تستی و مصاحبه آنلاین می‌شوید.

در پایان اگر صلاحیت لازم را برای دریافت مجوز داشته باشید مجوز ۵ ساله به شما داده می شود.
برای بررسی جزییات این مجوز به لینک https://www.saramad.ir مراجعه کنید.

4. مجوز نظام صنفی رایانه ای

تمامی کسب و کارهایی که در رشته های مرتبط با رایانه فعالیت می‌کنند باید به نظام صنفی محل اقامت خود مراجعه و مجوز نظام صنفی رایانه ای را قبل از شروع به فعالیت کسب و کار خود دریافت کنند. شرکت هایی که مدیرعامل آنها دارای حداقل مدرک لیسانس باشد و زمینه فعالیت شرکت در رابطه با نرم افزار و رایانه باشد می‌توانند این مجوز را دریافت کنند.

5 .سایر مجوز های لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی

به جز مجوزهای بالا هر کسب و کار آنلاین با توجه به محصول یا خدمت ارائه شده موظف است مجوزهای صنفی متناسب با کسب و کار خود را دریافت کند.
برای مثال اگر در حوزه ارائه محصولات فرهنگی و تصویری فعالیت می‌کنید باید مجوز لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کنید.
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نامدیدگاه ها