بدون دیدگاه

طراحی سایت فروشگاهی در گالیکش 

شرکت طراحی سایت فروشگاهی در گالیکش

طراح سایت فروشگاه اینترنتی در گالیکش

ساخت سایت فروشگاه اینترنتی در گالیکش

 

 

 

درباره گالیکش بیشتر بدانید:

شهرستان گالیکش محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان ، به عنوان گلوگاه استان در منتهی الیه شرقی بشمار می آید. ازشمال به شهرستانهای کلاله و گنبد کاووس ، از جنوب به استان سمنان ، از شرق به استان خراسان شمالی و شهرستان بجنورد و از غرب به مینودشت محدود و متصل می شود .  در فاصله ۱۲۳ کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. مساحت این شهرستان حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر۵۹۹۷۵ نفر است که

۲۰ هزار و ۸۳۱ نفر در شهر و ۳۹ هزار و ۱۴۴ نفر در روستاها ساکن هستند.

مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار استانداری گلستان اظهار داشت: از مجموع جمعیت این شهرستان،

۲۹ هزار و ۵۳۷ نفر مرد و ۳۰ هزار و ۴۳۷ نفر زن هستند.

همچنین در این شهرستان ۱۶ هزار و ۳۹۸ خانوار زندگی می‎کنند که ۵ هزار و ۷۶۸ خانوار در شهر و ۱۰ هزار و ۶۳۰ خانوار در روستاها ساکن هستند.

این شهرستان با توجه به مناظر طبیعی، تفریحگاههای زیبا، وجود آثار باستانی صنایع دستی و تولید ابریشم و تولید عسل یکی از جاذبه های گردشکری استان گلستان محسوب می شود. از جمله اماکن گردشگری و باستانی شهرستان گالیکش می توان به پارک ملی گلستان، آبشارهای لوه، آق سو، گلستان ، موزه های حیات وحش و تاریـخ طبیعی پارک ملی گلستان، آق چشمه، چشمه لال، ماهی پران، دشت حلقه، غارهای  سیدرشید، فرنگ، وکیارام، ماران کوه، کهنه حمام و امامزاده جعفر(ع) اشاره نمود.
قدیمی ترین بقایای حضور انسان در شمال کشور (گیلان ، مازندران و گلستان ) شناخته شده غار کیارام می باشد که به ۱۰۰ هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانه (موسترین) تعلق دارد. و در روستایی به همین نام قرار دارد .
بازار هفتگی گاليكش جمعه بازار است. از صنایع دستی آن گلیم بافی، قالی بافی و چادر شب بافی سوزن‌دوزي و ابريشم‌بافي و سراجي نمدمالي را می توان نام برد.

موقعیت تاریخی بخش گالیکش :

وجه تسمیه شهر گالیکش :

دو وجه تسمیه برای نام این شهر ذکر شده است. یکی آن که قبل از تشکیل شهر گالیکش به صورت کنونی در منطقه ای که شهر در آن جا مستقر است ، گیاهی بنام « گالی » می روئیده است ، که رویش آن به صورت خودرو و انبوه تمام منطقه را در بر گرفته است. بدین سبب آنرا « گالی کش » ( کش به معنی فعل کشتن یا کاشتن ) گفته اند

وجه تسمیه دیگر آن این که وزش بادهای شدید و متناوب در تمام فصول پاییز و بخشی از زمستان ، سبب شده ،مردم آن دیار پشت بام های خود را با گیاه خودرویی به نام « گالی » می پوشانیدند ، بدین علت آنرا « گالیکش » گفته اند.

گالی کش .[ ک َ ] (اِخ ) دهی است از بخش مینو دشت شهرستان گرگان ، واقع در ۱۰ هزارگزی جنوب مینودشت . دامنه ، معتدل مرطوب مالاریائی ، دارای ۱۱۵ تن سکنه . فارسی و ترکمنی ، آب آن از رودخانه ٔ اوغان ، محصول آنجا برنج ، غلات ، ابریشم ، توتون ، سیگار، لبنیات ، شغل اهالی زراعت و گله داری ، صنایع دستی زنان بافتن پارچه ٔ ابریشمی و چادرشب ، راه آن مالرو است .


اوقان . (اِخ ) دهی است از بخش مینودشت شهرستان گرگان با ۲۸۰ تن سکنه . آب آن از رودخانه ٔ اوغان و محصول آن برنج ، غلات ، ابریشم ، توتون سیگار و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان بافتن پارچه ٔ ابریشمی و چادرشب است . و از دو محل بالا و پائین تشکیل شده است .

پیشینه تاریخی بخش گالیکش :

بخش گالیکش قدمت حدود سیصد سال دارد ، که بنیانگذاران این بخش به دلایلی از شیراز مهاجرت و به روستای فعلی فارسیان و فرنگ سکنی گزیده و غالبا از اقوام نوری ( خسروی ) رنگرزها ، ملکان ها بوده که در سرتاسر محدوده فارسیان فرنگ به زندگانی مشغول و به دلیل وجود علفهای ساقه بلند یکساله بنام « گالی » های فراوانی که در محل فعلی گالیکش وجود داشت ، غالبا روستائیان محل به این منطقه مراجعه و در سفر برگشت خود مقداری گالی جهت پوشش سقف های منازل و دامداریها حمل می کردند ، و بزرگان همین اقوام ابتدا از فارسیان به روستای سرچشمه فعلی که قبلا به کله خر معروف بوده ( سرچشمه فعلی ) مهاجرت نموده و رفته رفته گالیکش شکل می گیرد ، و از قومیت های مختلف تشکیل شده است.

گالیکش، از آبشارهای بی‌نظیر تا غار 100هزار ساله

جغرافیای تاریخی و مراحل توسعه شهر گالیکش :

مکانی که شهر گالیکش بنا شده است ، از صدها سال پیش محلی قشلاقی برای کشاورزان و دامداران روستای فارسیان بوده است ، آنان در فصل کشت به این جا می آمدند. و پس از مدتی دوباره به جایگاه اصلی خویش یعنی روستای فارسیان باز می گشتند ، و اصولا اهالی به سبب ناامنی آن دوره تمایلی برای سکونت دائمی در جلگه را نداشتند.

گروهی از مردم فارسیان در محلی واقع در سه کیلومتری گالیکش که اکنون روستای سرچشمه ( کله خر سابق ) نامیده می شود ساکن شده بودند ، و در همان زمان چند خانوار دیگر از همین اهالی در مکان فعلی گالیکش سکونت دائم یافتند.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم و حاکمیت دولت محمد رضا شاه پهلوی امنیت در منطقه حکم فرما شد ، از این هنگام به بعد روز به روز عده بیشتری از اهالی فارسیان تمایل یافتند ، تا در گالیکش باقی بمانند. و این گونه بود که گالیکش در حدود شصت سال پیش از حالت مکان قشلاقی به شکل روستا در آمد.

هسته اولیه شهر گالیکش :

پس از مهاجرت فارسیانی های مقیم سرچشمه ( کله خر ) به گالیکش ، در حدود محلی که اکنون ساختمان بانک ملی است ، یعنی شرق و جنوب خیابان شریعتی اقدام به ساختن خانه هایی از گل و نی با سقفی از گالی نمودند. حکومت وقت نیز به منظور رسیدگی به امور حکومتی اقدام به ساخت ساختمانی در ابتدای خیابان معلم ( کوچه فارسیان سابق ) نمود ،که با سقوط رضا شاه ناتمام ماند. پس از آن رفته رفته این محل ، به سمت جنوب ( دامنه کوه ) و شرق توسعه یافت. و رشد آن با مهاجرت مردم سایر استان ها سریعتر گردید . در حال حاضر ۱۳۸۶ هسته اولیه شهر به عنوان بخش فعال و پر ازدحام فعالیت های اقتصادی شهر را به خود اختصاص داده و نسبت به سایر نقاط از تمرکز فضایی نیز برخوردار می باشد.

توسعه فضای شهری گالیکش :

این شهر در میان زمین های زراعی محصور گردیده و هر چه از شرق به طرف غرب آن پیش برویم از ارتفاع زمین به سرعت کاسته می شود و سرانجام شهر در زمین و دشت همواری جای می گیرد که ارتفاع ۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد. این شهر در سال ۱۳۶۲ دارای شهرداری شده است. شهر گالیکش با مساحت حدود ۲۰۰ هکتار به علت عبور جاده آسیایی ( سنتو ) از مرکز آن بصورت طولی از شرق به غرب در دو طرف شمال و جنوب جاده گسترش یافته است ، و تقریبا کلیه عملکردهای اصلی شهررا همین محور به خود جذب کرده است.

شهر در اطراف محور اصلی متراکم بوده و به تدریج که از دو طرف محور اصلی فاصله می گیریم پراکنده تر می گردد. این پراکندگی در بخش شرقی و غربی محور نیز به چشم می خورد ، که قبل از توسعه مسکونی در این جهت تعدادی کارگاه و مراکز تجاری بوجود آمده است.

در بافت شهر نیز این تفاوت به چشم می خورد ، بدین ترتیب که در بخش های قدیمی و نزدیکتر به محور بافت فشرده تر و متمرکز و فضایی باز کوچکتر است ، و در بخش های جدید دور از محور اصلی بافت شهر بازتر و فضاهای باز بیشتر شده است.

ساختمان های شهر در بر خیابان اصلی در قسمت توسعه های جدید ویژگی خاص را نشان نمی دهد ، و سیمای متعارف شهرهای دیگر را دارد. قسمت جنوبی شهر که در داخل کوهپایه توسعه یافته محل فقیرنشین و قدیمی شهر و دارای کوچه های باریک پر و پیچ و خم است. این بخش که تحت تاثیر روند کلی توسعه شهر نشینی در کشور با مهاجرت روستائیان به شهر مسئله مسکن نامناسب و گردآمدن مهاجران با فرهنگ های گوناگون همراه با بیکاری و بی فرهنگی منجر به ایجاد محلی بزهکار پرور و مشکلات روانی شده ، دارای خانه های گلی یا نوساز نیمه تمام با زیر بنایی کم که اغلب یکی دو اتاق آن ساخته شده است،

کوچه های شنی با شیب ملایم و گاها با پوششی از لجن ناشی از رها ساختن فاضلاب منازل ، عرض متغییر کوچه ها به سبب عقب نشینی بر اساس طرح جدید شهری می باشد. نیمه شمالی شهر خصوصا خیابان های شریعتی ، جهاد ، شهداء و روبروی شهرداری از محله های در حال پیشرفت و خوش نشین شهر است. ادارات و نهادهای شهر بیشتر در مسیر جاده اصلی پراکنده اند. احداث بلوار در مدخل ورودی و خروجی شهر ، پارک شهری ، سیل بند ، جدول بتونی و آسفالت خیابان ها و پارک جنگلی جمع اقدامات عمرانی می باشد ، که در سال های اخیر به همت شهرداری چهره شهر را دگرگون ساخته است.

بخش گالیکش از نظر تقسیمات سیاسی و کشوری :

گالیکش در سال ۱۳۶۲ دارای شهرداری شده و در سال ۱۳۶۹ به بخش تبدیل گردیده است. و در حال حاضر یکی از دو بخش شهرستان مینودشت و مشتمل بر یک شهر ( گالیکش ) و سه دهستان ( ینقاق با ۱۷ روستای تابعه ) ، قراولان ( با ۲۵ روستای تابعه ) و نیلکوه ( با ۱۳ روستای تابعه ) و مجموعا ۵۵ روستا و ۲۲ سازمان می باشد ، که ۵۲ روستای آن دارای کد و شورای فعال است

وضعیت انسانی بخش گالیکش :

اقوام بخش گالیکش :

شرایط زیستی مناسب نظیر آب و هوای مساعد ، خاک حاصلخیز ، ریزش نزولات آسمانی و ... بخش گالیکش را بصورت یک منطقه مهاجرپذیر در آورده است. از این رو ترکیب جمعیتی این بخش متنوع می باشد. و شامل اقوام فارس ، سیستانی ، بلوچ ، خراسانی ، شاهرودی و سمنانی ، قزلباش ، ترک و ترکمن و ... است.

جمعیت :

گالیکش در سال ۱۳۳۵ حدود ۴۰۶ نفر جمعیت داشته ، که تعداد آن در سال ۱۳۴۵ به ۲۷۳۰ نفر می رسد ، یعنی رشد آن در دهه ۴۵-۱۳۳۳۵ حدود ۹/۲ درصد بوده است. جمعیت گالیکش در دهه بعدی ( ۱۳۵۵ ) رشدی معادل ۵/۶ درصد داشته ، که جمعیت آن را به حدود ۵۱۵۰ نفر رسانده است. در دهه ۶۵-۱۳۵۵ گالیکش تبدیل به شهر شده است ، و جمعیت آن با رشد ۴/۸% به حدود ۱۱۵۴۵ نفر در سال ۱۳۶۵ رسیده است. در حال حاضر گالیکش حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.

علل رشد جمعیت گالیکش :

مهاجرت روستائیان به شهر ، افزایش طبیعی جمعیت شهر ، عدم کنترل زادو ولد روستائیان مهاجر به شهر ، عدم آشنایی مردم با روش های کنترل بارداری ، تبلیغات اوایل انقلاب مبنی بر عدم کنترل زاد و ولد و ... از عوامل رشد جمعیت گالیکش بوده است. اما نکته ای که بیش از سایر عوامل موثر بوده ، موقعیت جغرافیایی و وضعیت خاص اقلیمی این شهر است. عبور جاده آسیایی از مرکز شهر و منتهی شدن بسیاری از جاده های روستاهای دور و نزدیک به حوزه این شهر و بالطبع مرکزیت یافتن آن باعث رونق اقتصدی و جلب مهاجرین بیشتر گردیده است. سیل مهاجرت دهقانان سیستانی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل خشکسالی و کمبود آب هیرمند در استان سیستان و بلوچستان سبب شده بود بسیاری از مردم آن دیار به سایر استان ها از جمله منطقه گالیکش و بخش های همجوار روی آورده و چون آن ها دارای ثروت سرمایه ای نبودند ، عمدتا به عنوان دهقان در مزارع بکار گرفته شدند ، علت بی ثباتی و ناامنی سال ۱۳۵۷ این افراد که در تک خانه هایی در مزارع سکونت داشتند ، به گالیکش و حاشیه آن هجوم آوردند. سایر ملتهایی که در این شهر ساکن شده اند بلوچ ، کرد ، ترک ، لر ، خراسانی ( شامل کاشمری – نیشابوری – سبزواری – جاجرمی – گرمه ای ) شاهرودی و سمنانی را می توان نام برد.

تراکم ، توزیع و خصوصیت جمعیت بخش گالیکش :

توزیع و تراکم جمعیت بخش گالیکش متاثر از عوامل جغرافیایی است ، این منطقه دارای تراکم نسبی ۳۸ نفر در هر کیلومترمربع است. بیشتر جمعیت گالیکش در نقاط جلگه ای حاصلخیز و نزدیک رودخانه ها

متمرکز شده اند. و در نیمه جنوبی بخش گالیکش که منطقه کوهستانی است ، بدلیل نامساعد بودن شرایط طبیعی از جمعیت کمتری برخوردار است.

پر تراکم ترین نقطه جمعیتی شهر گالیکش با تراکم نسبی ۸۵۰۰ در هر کیلومتر است ، که عامل اولیه آن در گذشته شرایط مساعد طبیعی بوده است ، ولی در حال حاضر عامل اداری ، سیاسی و اقتصادی سبب رشد سریع و توسعه آن شده است.

دین :

دین صد در صد مردم این منطقه اسلام است ، اقوامی نظیر ترکمن ها و بلوچ ها که عموما در قسمت شرقی بخش گالیکش سکونت دادند ، اهل سنت هستند ، و سایر اقوام نظیر فارس ها ، سیستانی ها ، شاهرودی ها و ... دارای مذهب شیعه می باشند.

ویزگی های اقتصادی بخش  گالیکش:

ع مده فعالیت های مردم این بخش کشاورزی و دامپروری است ، و در کنار آن ابریشم بافی و نوغانداری نیز رواج داشته و در اقتصاد این بخش موثر است. بخش گالیکش ۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد ، که گندم ، شالی و سویا و جو و کلزا در آن کاشته می شود. شغل دیگر مردم دامداری و دامپروری بصورت سنتی و صنعتی است.

جاذبه های گردشگری و مراکز دیدنی بخش گالیکش :  

ب خش گالیکش به لطف داشتن استعدادهای خدادادی و شرایط مساعد آب و هوایی و جغرافیایی و نقش مهمی که در پیدایش تمدن و توسعه و تکوین تاریخ بشری داشته است ، دارای جاذبه ها و اماکن دیدنی بسیاری می باشد. این جاذبه ها به جاذبه های تاریخی ، طبیعی و گردشگری ، جاذبه های و اماکن مذهبی و جاذبه های صنایع دستی و هنرهای سنتی تقسیم می شود.

: جاذبه های تاریخی :

ب قایای تمدن و کاوش ها و پژوهش های باستان شناختی نشان از یک پیشینه تاریخی بسیار کهن و غنی از فرهنگ و تمدن در این مرزو بوم می دهد. تا کنون حدود ۱۵۶ اثر در شهرستان مینودشت شناسایی شده که از این تعداد ۱۱۲  اثر تاریخی – فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ، که سهم گالیکش از این شمار ۹۵ اثر می باشد ( با احتساب آثار شناسایی شده به ثبت رسیده ) که در زیر به بررسی و معرفی مختصر مهمترین آنها پرداخته می شود.

غارکیارام :

غارکیارام در ۶ کیلو متری ضلع شرقی روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان بخش گالیکش و  شهرستان مینودشت قرار گرفته است .این غار در سال ۱۳۴۲خورشیدی توسط پروفسور مک برنی - استاد باستان شناسی دانشگاه کمبریج انگلستان - شناسایی وکاوش گردید . که در نتیجه کاوش باستا ن شناسی مواد فرهنگی از دوره های اسلامی ، عصر آهن و ابزارهای سنگی دوره پارینه سنگی مشابه فرهنگ موستری پیدا نمود .طبق نظر مک برنی احتمالا این غار متعلق به دوره پارینه سنگی میانه (حدود ۱۰۰ هزار سال پیش ) است .

قلعه ابوبکر :

این اثر باستانی بدنه شرقی روستای املاک از توابع دهستان ینقاق و بخش گالیکش واقع شده است .وبا جاده آسفالته مینودشت - گالیکش ۳/۱ کیلو متر فاصله دارد .

این تپه باستانی که در واقع یک قلعه قدیمی با  پلان مدور می باشد،که پس از تخریب و گذشت زمان زیر آوار آن و انبوهی از خاک قرار گرفته وبصورت تپه کنونی در امده است .قلعه ابوبکر دارای فرم نامنظم هندسی و به ابعاد طول ،عرض وارتفاع ۶ *۱۲۰ *۱۲۰ متر است . قدمت این اثر فرهنگی – تاریخی به دوره تاریخی می رسد .

تینگر تپه:

تینگر تپه در فاصله ۱۱۰۰ متری شمال روستای ینقاق از توابع دهستان ینقاق و بخش گالیکش قرار گرفته است . این تپه با فرم منظم دارای ۳۵۰ متر قطر است ، که در امتداد محور شرقی – غربی گسترش یافته است. و حداکثر ۱۲ متر از سطح زمین های اطراف ارتفاع دارد . و شامل یک تپه اصلی (شرقی ) و دو تپه مجاور غربی می باشد. تپه شمالی مرتفع تر از دو تپه و حداکثر ارتفاع آن به ۱۲ متر می رسد ، حال آنکه تپه های غربی آن از ۴ متر فراتر نمی رود. با توجه به مواد فرهنگی پراکنده بر روی عرصه و حریم تپه قدمت این اثر به دوره های پیش از تاریخ ، هزاره اول پیش از میلاد و تاریخی می رسد.

تپه قلعه تخت سلیمان :

این تپه در ۲۰۰ متری جنوب رودخانه مادرسو در جهت شرقی – غربی است . و دورتا دور آن معماری با سنگ های بزرگ و کوچک حجیم که قطر تقریبی آن یک متر است ، که بصورت خشکه چین کار شده است. در قسمت جنوب دیوار سنگی به صورت پیش آمدگی و عقب رفتگی مشهود است ، که احتمالا به صورت مصطبه سازی درآورده بودند. در بخش فوقانی سطح اثر محوطه ای به شکل چهارگوش به ابعاد ۱۵*۱۵ مترکه احتمالا ارگ باشد ، و دورتا دور آن خندق وجود دارد. با توجه به بقایای معماری و موقعیت مکانی به نظر می رسد ، که این مکان یکی از قلعه های باستانی مهم با قدمت تاریخی و اسلامی است.

غار سید رشید :

غار سید رشید در حدود یک کیلومتری جنوب شرقی روستای سر حمام در دهستان فارسیان بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار دارد. اطراف غار دارای پوشش جنگلی بوده و بر نمای ورودی آن چشم انداز زیبایی وجود دارد . این غار بر روی یک صخره بزرگ سنگی قرار دارد که شکل دهانه ورودی آن نامنظم بوده و در حدود ۶ متر ارتفاع دارد و در حدود ۳۰/۴ سانتیمتر عرض و در حدود ۹ متر عمق دارد . وضعیت غار در هنگام بررسی چنین بود که تعدادی سنگ های بزرگ از سقف افتاده و در جلوی ورودی غار وجود داشت. کف غار مملو از فضولات دامی بوده و بر اثر حفاری غیر مجاز ، در کف غار قطعات شکسته سفالی خاکستری متعلق به دوره تاریخی مشهود بود. در دو طرف غار پناهگاه صخره ای بصورت جان پناهی به عمق یک تا ۵/۱ متر وجود دارد که در واقع یک پناهگاه سنگی مطمئن است.

ناگفته نماند بنا به گفته اهالی این غار در طول زمستان از گذشته دور تا چند سال قبل بعنوان آغل گوسفندان و بزها استفاده می شد که این امر زمینه ای شد که بر اثر آتش سوزی فضای داخل غار دود زده و سیاه گردد و از طرفی چکنده های آهکی زیبایی تشکیل شده شده مورد دستبرد قرار گیرد

غار حمام خدایی :

در فاصله یک کیلومتری روستای پنو ( عرض جغرافیایی ۱۲ – ۳۷ طول جغرافیایی ۴۳-۵۵ ) در دهستان فارسیان مینودشت قرار دارد . اهالی محل غار را نایه اریبی گویند. و جلوی آن یک رودخانه فصلی می گذرد که در حدود ۱۰ متر از کف غار پایین تر است . شکل دهانه غار نامنظم و بصورت تونلی شکل است . عرض دهانه غار بین ۶۰ سانتیمتر تا ۱۵۰ سانتیمتر و ارتفاع غار بین ۳ الی ۱۰ متر متغیر است . کف غار صخره ای و داخل آن یک چشمه فعال وجود دارد. درون غار خفاش های زیادی وجود داشتند . و این غار از دیدگاه میراث طبیعی مهم است. ولی هیات در بازدید به مواد فرهنگی برخورد نکرده است .

پیر غار :

در غرب روستای فرنگ و داخل زمین های کشاو.رزی واقع در دره پیر غار وجود دارد که آبادی فارسیان ۶ کیلومتر با آن فاصله دارد .این مکان که بصورت یک برش خاکی درآمده ۴ فضای دست ساخته خاکی وجود دارد که دخمه یا گور دخمه باستانی دوره تاریخی هستند.

قلعه بی بی حلیمه :

موقعیت قرار گیری : قلعه بی بی حلیمه در۸ ، ۰۲ – ۵۵ طول جغرافیایی و ۱ ، ۱۱-۱۷-۳۷ عرض جغرافیایی و ۱۳۴ متری از سطح دریا، ۴۰۰ متری جنوب غربی روستای صمدانی ،جنوب جاده آسفالته گنبدکاووس به کلاله و ۱۸۰۰ متری جنوب شرق روستای ینقاق که مرکز دهستانی به همین نام است، از بخش گالیکش و شهرستان مینودشت قرار گرفته است.

قلعه بی بی حلیمه یک فضای وسیع ۴ ضلعی نامنظم می باشد که در امتداد شمال و جنوب کشیده شده است ضلع غربی این قلعه ۸۹۰ متر و ضلع شرقی آن ۸۱۰ متر طول دارند. دیواره جنوبی و شمالی آن به ترتیب ۵۶۰ و ۲۷۰ متر طول دارند ابعاد فوق نشان دهنده نامنظمی در پلان این قلعه می باشد در زاویه شمال شرقی این قلعه تپه یا ارگ قلعه قرار گرفته که ۶ متر بلندی دارد . با روی قلعه که بسیار نامنظم می نماید در یک خط مستقیم قرار نگرفته و دارای خمش ها و پیچش هایی است. در قسمت خارجی با روی قلعه بی بی حلیمه خندقی به پهنای متفاوت ۸ متر دیده می شود.

در قسمت ارگ و نیز با روی شمالی قلعه عرصه تاریخی به گورستان تبدیل شده و با توجه به قرار گیری مدفن یکی از امامزتده ها در این محل به نام بی بی حلیمه اطراف ان نیز کاربری گورستان یافته است. اما قسمت عمده جنوبی و مرکزی و در واقع بخش عمده این عرصه وسیع به کاربری کشاورزی اختصاص یافته است. این قلعه متعلق به دوره تاریخی – اسلامی می باشد ، که به شماره ۱۴۰۶۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه پاسنگ پایین :

موقعیت قرار گیری : قلعه پاسنگ پایین در ۴۰، ۲۶-۳۰-۵۵ طول جغرافیایی و ۰، ۱۱- ۱۹-۳۷ عرض جغرافیایی و ۲۰۹ متری از سطح دریا در ۵/۲ کیلومتری شمال روستای پاسنگ پایین و حریم شمالی جاده مینودشت به بجنورد از دهستان قراولان بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار گرفته است.

فرم عمومی این تپه مستطیلی شکل به ابعاد ۱۵۰*۱۲۵ متر است ، که طول بزرگ آن در امتداد محور شرقی غربی کشیده شده است. بیشترین ارتفاع این قلعه در زاویه شمال غربی آن دیده می شود ، و به سه متر از سطح زمین های اطراف می رسد. فرم هندسی این تپه و فرو افتادگی قسمت های شرقی و شمالی پیرامونی آنرا به فرم قلاع دوره تاریخی نزدیکتر می نماید.

قسمت مرکزی این قلعه نسبت به اطراف آن دارای پستی و بلندی هایی می باشد ، که ممکن است ، حاصل مخروبه شدن ابنیه داخل قلعه بوده باشد. این قلعهتاریخی – فرهنگی متعلق به دوره های هزاره اول پیش از میلاد و تاریخی می باشد ، که به شماره ۱۴۰۶۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تپه علی :

این اثر تاریخی – فرهنگی در ۱۳۰۰ متری جنوب روستای تراجیق و ۱۵۰۰ متری جنوب جاده آسفالته گالیکش – بجنورد و ۵۰۰ متری شرق تاسیسات کارخانه سیمان پیوند گلستان قرار گرفته است. و دارای مختصات جغرافیایی ۳/۲-۲۹-۵۵ طول جغرافیایی و ۲/۵۸-۱۷-۳۷ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۲۹۰ متر از سطح آب های آزاد جهان می باشد.

تپه علی دارای فرم نامنظم هندسی در ابعاد ۸۰*۱۶۰ است ، که بیشترین ارتفاع تپه در بدنه شرقی آن دیده می شود ، که به ۸ متر از سطح زمین های اطراف می رسد ، و در امتداد محور شرقی – غربی گسترش یافته است.

در همین بدنه شیب تپه بسیار تند و به صورت دیواره خاکی درآمده است ، شیب عمومی تپه به سه جهت دیگر می باشد.

در بررسی سطحی تپه سفالینه های قرمز و خاکستری ساده و بقایای استخوان جانوری بدست آمد ، که اکثریت آن با سفال قرمز ساده است . با توجه به مطالعه مواد فرهنگی جمع آوری شده در بررسی سطحی تپه علی ، قدمت اثر یاد شده به دوره های عصر آهن و هزاره اول پیش از میلاد می رسد. تپه علی به شماره ۱۴۰۹۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

جاذبه های طبیعی بخش گالیکش :

با توجه به قرار گرفتن بخش گالیکش در بهترین موقعیت جغرافیایی ( در منتهب الیه شرق استان و در پای دامنه رشته کوههای البرز شرقی ) و نیز داشتن شرایط مناسب و ایده آل آب و هوای و خاک حاصلخیز و استعدادهای خدادادی ، این بخش از شهرستان مینودشت دارای مکان های زیبا و چشم اندازهای بدیعی است ، که هر کدام از آنها تجلی قدرت ، جمال ، رحمانیت و بیانگر عنایت خداوند در آفرینش گالیکش می باشد. از این رو می توان بخش گالیکش را « شاهکار آفرینش » نامید. در شرح زیر به معرفی مهمترین جاذبه های طبیعی شهر گالیکش اشاره می شود.

پارک ملی گلستان :

بهشت زمینی وسرسبز طبیعت ایران یعنی بوستان گلستان در منطقه کوهستانی و در منتهی الیه شرق جنگلهای شمال کشور و در بخش گالیکش ودرفاصله ۴۵ کیلومتری شرق مینودشت و ۱۵۰کیلومتری شرق گرگان و ۱۱۵کیلومتری غرب بجنورد و در مسیر جاده بین المللی تهران – مشهد واقع شده است. این بوستان   پارک ملی گلستان با برخورداری از مناظر بدیع و زیبا ، حیات وحش متنوع و رویشگاههای مختلف گیاهی ، از نظر تفرج متمرکز و گسترده دارای قابلیت های فراوانی است ، که انواع علاقمندان به طبیعت را میتوان به سمت خود جلب کرد .

در این بوستان علاوه بر وجود یک هشم گونه های گیاهی ، یک سوم گونه های پرندگان و بیش از ۵۰ درصد پستانداران کشور وجود دارد . و بدلیل برخوراری از منابع آبی متعدد نظیر چشمه ها و رودخانه ها ، نهرها و آبشار ها میتوان به چشمه و آبشار آق سو ،آبشارگلستان، چشمه دماغ اشاره کرد .چشم انداز دیدنی این بوستان «دره آبشار»  در کنار جاده بین المللی و پنج کیلو متری شرق «تنگه گل» با آبشار زیبا و بلند آن ، دره آلمه ، دره آلی ، دره آنسرودره فرغون است.

برخی از مسیرهای جالب و اکوتوریستی پارک ملی گلستان شامل ارتفاعات لیوار کجی ،دیوارهای صخره ای فرغون بای کوهنوردان بسیار ارزشمند بوده ، و مسیرهای آلمه ، شالق و تنگه گل ، به سوسگرد برای پیاده روی گروهی و گردشهای علمی و آموزشی قابل توجه است .

آبشار زیبای پارک و بخشهای جنگلی آن ، از جمله جنگلهای افرالی ،گلستان ،مزارلی ،آلی دالی ،زاو ،جمشید آباد ،آدم چخران ،آق سو ،ییلاق ، آلو باغ و تنگه گل برای علاقمندان به مشاهده حیات وحش و طبیعت زیبای این مناطق بسیار جذاب می باشد.

در حال حاضر مراکز تفریحی مختلفی برای استفاده علاقمندان در نظر گرفته شده و امکاناتی در آن مستقر گردیده است ، از جمله این مراکز می توان تفرجگاههای گلشن ، گلستان ، آبشار و همچنین مجتمع کمپینگ گلزار را نام برد. موزه حیات وحش میرزا بایلو در ضلع شرقی پارک نیز بازدیدکنندگان را با انواع حیات وحش پارک و کشور آشنا می سازد. یک مرکز تجمع بازدید کنندگان با بخش های مختلف از قبیل سالن

آمفی تاتر و موزه تاریخ طبیعی و اداری در ابتدای غربی پارک در دست احداث می باشد. علاوه بر کانون های تفریحی بر شمرده شده ، تعدادی مهمان سرا در قسمت های مختلف پارک که در مورد بازدیدکنندگان و محققین قرار می گیرد. سایر امکانات رفاهی و ضروری شامل امکانات سرویس بهداشتی و نظافتی ، نمازخانه ، ساختمان نگهبانی و آب لوله کشی می باشد.

این بوستان دارای دو ورودی غربی و شرقی است. ورودی غربی از طریق گرگان ، آزادشهر ، مینودشت و گالیکش دسترسی به بوستان گلستان را امکان پذیر می نماید. و ورودی شرقی از مشهد ، بجنورد و آشخانه به ابتدای شرق بوستان میسر است. سایر راههای ارتباطی به بوستان اغلب فرعی می باشند ، که بصورت شوسه و خاکی بوده و از بخش های شمالی و جنوبی به بوستان وارد می شوند.

آبشار گلستان :

آبشار گلستان در پارک ملی گلستان و در کنار جاده بین المللی و ۵ کیلومتری شرق تنگه گل واقع شده است. و با شهر گالیکش ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. ارتفاع آبشار حدود ۵/۱۹ متر و دارای آب همیشگی است ، که از چشمه های شمالی آبشار تغذیه می شود. آب آبشار گلستان سرانجام وارد رودخانه « مادرسو » بوستان می شود و نهایتا به رودخانه گرگانرود می ریزد.

محیط های اطراف آبشار صخره ای بوده و در واقع بخشی از آبشار در قسمت بالا دست قابل رویت نیست. محیط های پیرامون آبشار از جنگل های پهن برگ خزری پوشیده شده است. بسیاری از مردم علاقمند و بازدید کننده از پارک ملی گلستان و زائرین امام هشتم از آبشار دیدن می نمایند. در مجموعه تفرجگاه آبشار ، امکانات سرویس بهداشتی ، سطل زباله ، نمازخانه ساختمان نگهبانی و آب لوله کشی شده وجود دارد.

آبشار آق سو :

آبشار آق سو به فاصله ۴۲ متری از شهر گالیکش و در انتهای شرق پارک ملی گلستان واقع است . حوضچه های طبیعی این آبشار بصورت ارگانیک و پله ای آب را از سرچشمه آبشار با ارتفاعی معادل ۳۰ متر به انتهای مسیر می رساند.

آبشار سو :

این آبشار در فاصله ۲۰ کیلومتری گالیکش و ۳ کیلومتری جاده اصلی مشهد – گرگان و در کنار روستایی به همین نام واقع است. آبشار زیبای سو با آبی فراوان به صورت پلکانی سرازیر بوده و ارتفاع آن به ۱۵ متر می رسد. مجاورت این آبشار با آبشار گلستان ارزش گردشگری ویژه ای را به آن داده است.

آبشار لوه :

آبشار زیبا و پر آب لوه در نزدیکی جنوب روستایی به همین نام و در بخش گالیکش و در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان واقع شده است. از تقاطع راه اصلی تا آبشار نزدیک به ۵ کیلومتر است. که در حال حاضر بخش شمالی آن آسفالت و بقیه شوسه و خاکی می باشد. این آبشار تا شهر گالیکش ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.

مجموعه آبشارهای لوه از چندین آبشار کوچک و بزرگ بصورت پلکانی تشکیل گردیده که هر کدام از آنها حوضچه هایی را تشکیل داده اند. اطراف آبشار از درختان پهن برگ زیبایی پوشیده شده است و در فصول گرم از هوای لطیف برخوردار است . منابع آبی آبشار از چشمه سارهای ارتفاعات جنوبی تامین می گردد.

ارتفاع یکی از آبشارها تا ۱۵ متر می رسد. هم جواری این آبشار با پارک ملی گلستان که در مسیر استان گلستان به خراسان قرار گرفته است ، ارزش جهانگردی ویژه ای به آن بخشیده است.خاطر نشان می سازد ، که مجوعه آبشار با محیط های پیرامونی آن می تواند برای استفاده علمی ، تحقیقاتی ، آموزشی و تفرجی قرار گیرد.

چشمه لال :

چشمه لال مساحت حدود ۳۰ هکتار ، مجموعه ای است بسیار زیبا و دیدنی که در ۲۰ کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد واقع است . در مجاورت این چشمه روستای ترکمن نشین بش اویلی قرار گرفته است. سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است ، که آب از درون آن می جوشد.

چشمه اشکان :

این چشمه در ۷ کیلومتری جنوب غربی پارک ملی گلستان و حدود ۲۰ کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد.و محلی زیبا با مناظر بدیی جنگلی و مکانی مناسب برای استراحت و شنا است.

آبشار و چشمه پیرغار :

این جاذبه در ۱۸ کیلومتری شهر گالیکش و در ۴ کیلومتری روستای فارسیان قرار دارد. و چشمه طبیعی در دل کوه با حدود ۶ اینچ آب دهی می باشد. آب آن سرد و معدنی است. آبشار زیبای آن ، ارتفاع بیش از ۵۰۰ متر دارای چشم انداز زیبایی می باشد.

چشمه پیرباد :

این چشمه در ۱۷ کیلومتری شهر گالیکش و ۵ کیلومتری روستای فارسیان واقع شده است. وجود چشمه پر آب ، جنگل های زیبا با محوطه چمن و فضای مطلوب طبیعی از ویژگی های این جاذبه طبیعی می باشد.

لته نوروز علی :

این جاذبه یک محوطه و مرتعی جذاب با چشم اندازهای زیبایی است ، که در ۲۷ کیلومتری شهر

جنگل مارسا ( لته ) :

این جنگل دردل جنگل پاکندس با چشم اندازهای طبیعی و مناظر بسیار دل انگیز و مکان تفریحی است ، که در ۲۶ کیلومتری شهر گالیکش و ۴ کیلومتری روستای فارسیان قرار دارد.

جنگل پاکندس :

جنگل پاکندس مکانی تفریحی با چشم اندازهای فرح بخشی در ۲۶ کیلومتری شهر گالیکش و ۴ کیلومتری روستای فارسیان قرار دارد.

چشمه خانسوار :

چشمه طبیعی با آبدهی فراوان به همراه مناظر طبیعی و چشم انداز با کوههای زیبا است ، که در ۱۲ کیلومتری شهر گالیکش و ۱۰ کیلومتری روستای فارسیان واقع شده است

جنگل و چشمه ده چشمه :

این چشمه طبیعی از دل کوه می جوشد ، آب آن زلال ، سرد و معدنی است ، که پیرامون چشمه را مناظرروح بخش احاطه کرده است .

این جاذبه در ۲۴ کیلو متری شهر گالیکش و ۲ کیلو متری روستای فارسیان قرار دارد .

جنگل تیموردره:

این جنگل در ۱۵ کیلو متری شهر گالیکش و ۷ کیلو متری روستای فارسیان واقع شده ،و جنگلی خوش آب و هوا همراه با مناظر طبیعی جذاب می باشد. چشمه ده چشمه از آنجا عبور می کند .

جنگل دزی دره :

این جنگل درفاصله حدود ۱۲ کیلو متری شمال و در پیرامون جاده روستایی آسفالته گالیکش – فارسیان قراردارد . تنوع مکانی ، درختان کهنسال ، آب و هوای مطلوب ، چشمه دائمی و چشمه اندازها و مناظر زیبای ان از ویژ گی های منحصر بفرد آن است .

جنگل دانه :

این جنگل در ۵/۲ کیلو متری شمالی شهر گالیکش و در انتهای جاده معروف جاده سلامت قرار دارد . ( شروع این جاده از واقع ابتدای خیابان گلزار که انتهای آن به جنگل دانه می رسد ، چون خانواده ها در عصرها در این جاده مبادرت به ورزش و پیاده روی می کنند ، آنرا جاده سلامت نام نهاده اند.)

جنگل دانه پوشیده از تنوع درختان انبوه و کهنسالی است. از میان جنگل رودخانه اوغان عبور می کند. این رودخانه تقریبا دائمی است ، و در فصل تابستان و در حاشیه آن محل استراحت خانواده ها و شنای جوانان می باشد. پارک جنگلی فارسیان در ابتدای این جنگل قرار گرفته است. و دارای امکانات مناسب اقامت و تفریح موقت را دارد. آب و هوای لطیف ، مناظر زیبا و رودخانه اوغان و ... از ویژگی های منحصر به فرد آن است.

سایر جاذبه های گردشگری بخش گالیکش :

الف فزودن بر اماکن دیدنی که بر شمرده شده مکان های دیگری وجود دارد ، که بدلیل نوع جاذبه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند ، که به معرفی آنها پرداخته می شود :

موزه حیات وحش پارک ملی گلستان ( میرزا بایلو )

این موزه در منتهی الیه شرقی محدوده پارک ملی گلستان قرار دارد ، و مجموعه ای غنی و متنوع از جوامع گیاهی و جانوری می باشد. و گیاهان و حیوانات وحشی و منحصر به فرد در آن قرار دارد. در این موقعیت خاص جغرافیایی و جاذبه های توریستی و تفرجگاهی و چشم اندازها و مناطق طبیعی متنوع اطراف ( پارک ملی گلستان ) اهمیت فوق العاده ای دارند. این موزه در سال ۱۳۶۲ موزه حیات وحش کوچکی بوده ، که بعدها به دلیل استقبال و علاقمندای مردم در بازدید از این موزه توسعه یافته است.

موزه تاریخی و طبیعی :

این موزه در ضلع غربی پارک ملی گلستان در حال احداث است ، که در آن اسناد و مدارک و شواهد مربوط به طبیعت و علوم طبیعی در طول تاریخ کره زمین نگهداری می شود

موزه باستان شناسی و مردم شناسی شهر گالیکش :

این موزه که به همت فرهنگیان و دبیران آموزش و پرورش گالیکش در دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی در سال ۸۲ تشکیل شده است. در این مجموعه اشیایی نظیر سفالینه ، سکه ، اشیاء فلزات و ابزار آلات و ادوات مردم شناسی که بیانگر نحوه معیشت و کشاورزی مردم منطقه است ، به نمایش گذاشته شده است . اشیاء این دوره از طرف مردم ، دانش آموزان و علاقمندان اهدا شدن است.

درخت کهنسال گردو ( جوز بخشی ):

جوز بخشی ، درخت گردوی کهنسالی است که در ۲۲ کیلومتری گالیکش و در روستای فارسیان قرار دارد. به استناد برخی مدارک و اظهارات معتمدین محل این درخت حدود ۷۰۰ سال قدمت دارد. 

جاذبه های دینی بخش گالیکش : ( زیارتگاهها و امامزاده ها )

بقعه متبرکه جعفر (ع) :

این زیارتگاه در روستای قانجق شهرک از توابع بخش گالیکش قرار دارد ، و با شهر گالکش ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. بقعه متبرکه حضرت جعفر (ع) دارای کرامات و معجزات زیادی است ، و افراد منطقه همه روزه به زیارت آن می روند. این بقعه دارای چهار باب زائرسرا است.

بقعه متبرکه بابا تکیه :

این بقعه شریف در دامنه شمالی نیلکوه و در حاشیه جنوب غربی روستای پاسنگ بالا از توابع بخش گالیکش واقع شده است ، و با شهر گالیکش حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. برابر با شجره نامه موجود در این بقعه ، بابا تکیه همان آصف برخیا ، وزیر و جانشین حضرت سلیمان نبی (ع) است. اطراف بقعه مزار مسلمین و شهیدان انقلاب اسلامی و درختان نذرکرده و درخت کهنسال وجود دارد ، و این زیارتگاه از امکانات آب ، برق و جاده آسفالته و زائرسرا برخوردار است.

زیارتگاه بی بی حلیمه :

زیارتگاه بی بی حلیمه در حاشیه شرقی روستای ینقاق از توابع بخش گالیکش قرار گرفته است. و با شهر گالیکش ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. اطراف زیارتگاه درختکاری شده است.ومزار مسلمین وشهیدان انقلاب درمحدوده آن قراردارد.اهالی منطقه به علت داشتن معجزات وکرامات ازراه دور ونزدیک به زیارت آن می روند.درمجاورت قبربی بی حلیمه چند درخت نظرکرده ویک انجیر و توت جوانی که در آغوش هم رشته اند،دیده می شود.جاده آسفالته گنبد – کلاله به فاصله ۳۰۰متری زیارتگاه واز شمال آن می گذرد.

بقعه متبرکه سید علی اکبر حسینی(پیربخشی) :

بقعه متبرکه سیدعلی اکبر حسینی معروف به پیر بخشی در روستای فارسیان از توابع بخش گالیکش قرار گرفته است، و با شهر گالیکش ۱۵کیلومتر فاصله دارد.زیارتگاه در محلی کوهستانی صعب العبور وخوش آب وهوا قرار دارد،ودارای شبستان است.سیدعلی اکبر حسینی یا پیر بخشی از سادات حسینی بوده و دارای اعجاز وکرامات معروف می باشد.

بقعه متبرکه حضرت قاسم(ع) :

این زیارتگاه در روستای پنو از توابع دهستان نیلکوه وبخش گالیکش قرار دارد،وبا شهر گالیکش ۲۰کیلومتر فاصله دارد. ونسب ایشان به سادات می رسد. افرادمنطقه همه روزه به زیارت آن می آیند،ودارای شبستان قدیمی وزائرسرا وآب و برق و جاده می باشد.

بقعه متبرکه سید حسن نبی :

بقعه متبرکه سید حسن نبی درروستای کیارام از توابع بخش گالیکش واقع شده است. وباشهر گالیکش ۲۲کیلومتر فاصله دارد.به گفته بزرگان منطقه،سید حسن نبی از نواده های حضرت علی(ع) است.این زیارتگاه دارای آب و برق وجاده وشبستان می باشد.

بازار هفتگی :

افزون بر جاذبه های تاریخی،طبیعی ومذهبی که برشمرده شد،بایستی از بازارهای هفتگی شهرستان مینودشت یادکرد :

دربخش گالیکش دو گونه بازار وجود دارد، بازارهای دائمی وبازارهای هفتگی. بازارهای هفتگی که به منظور عرضه بهتر کالا وخدمات با قیمت مناسب تشکیل می شود،که در شهر گالیکش درروز جمعه بازارهای هفتگی بر پا می شود.

جاذبه های صنایع دستی :

انسان دخالت داشته ودست به دست،سینه به سینه از نسلی به نسلی دیگرمنتقل شده وازگذشته های دور تا به امروز به حیات ارزشمند خود ادامه داده است.هر رشته صنایع دستی تبلور اعتقادات ،ابتکار،اندیشه،ذوق وخلاقیت وشیوه معیشت قوم وملتی می باشد.

باتوجه به شرایط زیستی مناسب ،شهرستان مینودشت از گذشته مهاجرپذیر بوده است. ازاین رو قومیت های مختلفی دراین شهرستان زندگی می کنند، که مهمترین آنها قزلباش، فارس، سیستانی و بلوچ و.... می باشد.

هر کدام از این اقوام صنایع دستی مخصوص به خود دارند،مهمترین صنایع دستی در شهرستان مینودشت عبارتند از : نوغانداری وابریشم بافی ،نمد مالی ،سوزن دوزی، حصیر بافی وگلیم بافی وبافت قالی وقالیچه.

ابریشم بافی :

در بین صنایع دستی،ابریشم بافی بیشترین هنرمند رادرمنطقه رامیان ومینودشت به خود اختصاص داده است. ودرمیان روستائیان این منطقه زنان روستایی به کار نوغانداری وابریشم بافی می پردازند.

براساس مدارک تاریخی،اولین کشوری که به صنعت تولید ابریشم دست یافت،کشور چین بود. واین زمان را مورخین ۲۶۵۰سال قبل از میلاد ثبت کرده اند. عبور جاده ابریشم از ایران،که محموله ای ابریشمی چین از این راه به کشورهای اروپایی حمل می شد،موجب رواج صنعت نوغانداری درایران گردید. شرایط مطلوب زیستی و جغرافیایی برای پرورش کرم ابریشم موجب توسعه صنعت نوغانداری وتولیدات ابریشمی در منطقه مینودشت وتداوم آن شده است.

ابریشم بافی در شهرستان مینودشت به همان سبک وشیوه قدیم واز وسایل ابتدایی استفاده می کنند. وزنان بیش از مردان به کار نوغانداری وابریشم بافی می پردازند. تاچند دهه اخیر پارچه های ابریشمی بیشترین پوشاک والبسه مردم مینودشت بویژه زنان را تشکیل می داد،ولی اکنون برخی زنان در مراسم وجشن ها به استفاده از لباس های محلی می پردازند، ومهمترین کاربردهای تولیدات ابریشمی در مراسم تولد، ازدواج،ختنه سوران ومرگ است. اصلی ترین مصرف آن بافت پارچه های ابریشمی ودوخت لباس های با پارچه های لطیف وخنک مناسب فصل گرما وهم درلایه آسترخزهای زمستانی بعنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع دست بافته های سنتی ابریشمی عبارتند از : انواع شال وروسری – انواع چادرشب – انواع دستمال – انواع روسری – انواع نوار – انواع قالی و...

نمدمالی :

بدلیل داشتن شرایط آب وهوایی واقلیمی مناسب دراین شهرستان ووجود مراتع وچراگاهها، دامپروری وپرورش گوسفند بسیارمورد توجه است، وبه همین سبب شرایط پرداختن به نمدمالی مهیا می باشد. از این رو در اکثرروستاهای شهرستان مینودشت نمدمالی رواج دارد. وزنان نمدمال بیشتر در فصل بهار وتابستان بعد از چیدن پشم گوسفندان، به نمدمالی می پردازند.

نمدمالی فرآیندی است، که طی آن پشم گوسفند را چه بااستفاده مواد رنگزا و چه بدون استفاده از مواد رنگزا به اشکال وانواع گوناگون می توان محصولاتی با کاربردهای متفاوت بدست آورد.

انواع محصولات نمدی :

۱-    سپک : نوعی از نمد است که در پوشش بدن انسان نقش داشته و بصورت نیم تنه بدون آستین است

۲-    نمد دولا : برای فرش کردن و نشستن استفاده می شود.

۳-  نمد فرنجی ، نمد کرک ، نمد کله بال که کاربرد پوششی دارند ، و در فصل زمستان چوپانان و کشاورزان از آنها استفاده می کنند.

۴-    نمد گردله یا جل اسب : نوعی پوشش مخصوص اسب است ، که زیر زین بر پشت حیوان قرار گیرد.

۵-    پالان                            ۶- کلاه نمدی                     ۷- دوش یا کیف چوپانان

۸- نمد جانمازی                            ۹- نمد آلاچیق ترکمن           ۱۰- نمد تزئینی

۱۱- نمد زیرانداز                  ۱۲- نمد پادری                    ۱۳- نمد چوقا ( نوعی پوشش )

سوزن دوزی قوم بلوچ :

در کشور ما ایران ، هنر سوزن دوزی از قدمت و سابقه بسیاری برخوردار است ، بطوریکه می توان گفت ، در هر منطقه و در نزد هر قومی یک گونه ای سوزن دوزی و با یک نوع شیوه ی خاص در دوخت وجود دارد ، که تفاوت های عمده با یکدیگر دارند. ۴۲ نوع سوزن در ایران رایج می باشد ،یکی از آنها سوزن دوزی قوم بلوچ است.

در میان اقوام بلوچ منطقه کار سوزن دوزی ، کاری صد در صد زنانه می باشد. و هنرمندان در خانه های خویش به کار سوزن دوزی مشغول می باشند. آنان طرح و نقش مورد نظر را نه بر روی کاغذ ، بلکه آنرا بطور ذهنی از آداب و رسوم و اعتقادات قوم خویش الهام گرفته و بر پارچه مورد نظر خویش طراحی می نمایند.

در سوزن دوزی ابزار و وسایل زیادی مورد نیاز نمی باشد. مواد اولیه سوزن دوزی بلوچ همانند ابزار کار بسیار محدود است. تنها پارچه و نخ ( نخ های ابریشمی – پشمی – اکریلیک ( پلاستیکی و نایلونی و فلزی ) مواد اولیه این هنر می باشند. محدودیت ابزار و مواد اولیه از نقاط مثبت این هنر است ، که توانسته زنان و دختران بلوچ را به خود مشغول دارد.

وجود قبایل و تیره های مختلف در میان اقوام بلوچ طرح ها و نقش های متفاوتی را بوجود آورده و دور از واقیت نیست که هر طرح و نقش در سوزن دوزی این قوم نشانه  وسنبلی از واقعه تاریخی وسنتی در زندگی گذشته در میان این مردم داشته است .

در سوزن دوزی قوم بلوچ شیوهای متفاوت وجود دارد ،که با بکارگیری هر یک از انواع دوخت می توان به محصولی متفاوت و با کیفیت متفاوت دست یافت .طرح های مورد استفاده ی زنان بلوچ در سوزن دوزی های آنها تمام بخش بندی شده و بصورت هندسی است ،وبرای تجسم بخشیدن به آنها از رنگهای شاد استفاده

می شود تنوع رنگ و ترکیب آنها و استفاده از رنگها ی متنوع و شاد در سوزن دوزی بلوچ نکته قابل است رنگهای نارنجی روشن و قرمز رنگهای اصلی ورنگهای سبز ،آبی ،سیاه و قهوه ای را رنگهای فرعی در سوزن دوزی قوم بلوچ دانست

یکی از محصولات اصلی سوزن دوزی بلوچ ، لباس های تزیین شده زنانه بلوچ است. از دیگر محصولات این هنر در این منطقه که از تولید و مصرف بالایی برخوردار می باشد ، کوسن ( برای مبلمان ) و روکش است. سایر محصولات عبارتند از : دستمال – پرده – رومیزی – عسلی مبلی – روتختی – روبالش.

توانمندی های بخش گالیکش :

در بخش سیاسی و امنیتی : این بخش به لحاظ وجود قومیت ها و مذاهب مختلف و تنوع و مهاجرین زیادی که از استانهای مجاور به این منطقه پناه آورده اند ، قطعا مشکلات سیاسی و امنیتی خاصی را بوجود می آورند ، که با درایت مسئولان اداره می شود و تمام گروها و دسته جات مذهبی علاقمند به نظام اسلامی می باشند و پیرو مکتب اسلام و تفکر بلند حضرت امام (ره) و حامی مقام معظم رهبری و دولت خدمتگذار احمدی نژاد باشند.

در بخش امنیتی – انتظامی : استقرار یک کلانتری در مرکز بخش و دو پاسگاه انتظامی قراولان در تنگراه و نیلکوه در فارسیان و پاسگاه ایست و بازرسی در گلوگاه تنگراه ، حوزه مقاومت بسیج در در شهر و پایگاه های مقاومت شهری و روستایی عهده داری شامل امنیتی و انتظامی سطح و بخش می باشند.

در بخش فرهنگی : دانشگاه پیام نور، یکصد مدرسه و بیش از بیست هزار دانش آموز در ۷۰ساختمان آموزشی ،استعدادهای فراوان از جمله دهها پزشک و مهندس که اغلب در پست های حساس مملکتی اشتغال به کار داشته ،حتی در پست های حساس سیاسی وزارت کشور و غیره مشغول انجام وظیفه هستند.

داشتن مصلی نماز جمعه مستقل به امامت حاج سید محمد موسوی ، حوزه های علمیه مانند سرچشمه ، اجن قره خوجه، آق قمیش که اهل تسنن هستند ،از جمله مشخصه ها و توانمندیهای فرهنگ این منطقه است. وجود یک کتابخانه غنی در مرکز بخش ( شهر گالیکش )- باکتابهای غنی و متنوع- تا اندازه ای توانسته نیازهای فرهنگی دانش آموزان و پژوهشگران را برآورده کند.

تاریخ معاصر : بخش گالیکش در شکل گیری و روند روبه تعالی انقلاب اسلامی ، نقش به سزائی داشته است ، گالیکش افتخار پذیرایی شخصیت ها و رجال سیاسی همچون مقام معظم رهبری ، آیت اله مدنی و هاشمی نژاد در زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را داشته است. بعد از انقلاب اسلامی ، این بخش همواره مورد عنایت مقام معظم رهبری ، شهید رجایی و آیت اله رفسنجانی نیز بوده است.

گالیکش تنها شهری است ، که شهید گرانقدر در ۱۲ دی ماه سال ۵۷ در راه پیروزی انقلاب اسلامی تقدیم نموده است. و از بدو انقلاب تا کنون تعدادبیش از ۷۵شهید گرانمایه تقدیم آرمانهای والای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و دولت های خدمتگزاری جمهوری اسلامی نموده اند

توانمندیهای اقتصادی :

۱-  عبور جاده بین المللی و ترانزیتی تهران – مشهد و مسیر زیارتی امام رضا (ع) باعث رونق و شکوفایی در بخش اقتصادی شده است. و بسیاری از مردم به کار بازرگانی و پیشه وری آورده اند.

۲-  وجود سیلوی یکصد هزار تنی ذخیره گندم با۱۲کندوی عمودی و انبار مکانیزه آن ، تحول چشمگیری در موضوعات اقتصادی بخش گالیکش بوجود آورده است.

۳-  احداث کارخانه سیمان پیوند گلستان: با تولید ۳۳۰۰ تن در روز نقش ویژه در رفع بیکاری و اشتغال زایی مردم منطقه بر عهده گرفته است.

۴-  معدن سنگ گالیکش : وجود معدن سنگ در ۲ کیلومتری شمال شهر گالیکش باعث تولید و استخراج سنگ و مصالح ساختمانی ارزان قیمت برای منطقه و اشتغالزایی شده است. این معدن سنگ وابسته به شهرداری گالیکش است.

۵-  موقعیت جغرافیایی گالیکش که محل تلاقی سه استان گلستان ، خراسان شمالی و سمنان می باشد ، به لحاظ ارتباطات اقتصادی قابل توجه است.

۶-  وجود پارک بین المللی گلستان ، آبشار های متعدد و دهها جاذبه طبیعی دیگر نیز در توسعه وضعیت اقتصادی بخش و گالیکش موثر است.

علاوه بر مکان های یاد شده مساجد زیر محل استفاده مسافرین برای انجام فرائض دینی است.

۱-    مسجد جامع شهر گالیکش – خیابان امام خمینی

۲-    مسجد امام حسن گالیکش

۳-    مسجد حضرت ابوالفضل در روستای محمود آباد

۴-    مسجد روستای خمبر آباد

۵-    مسجد ارشاد حسینی تنگراه

پارکها :

۱- پارک شقایق – انتهای شهر گالیکش – روبروی مهمانپذیر ممتاز

۲- پارک انقلاب – خیابان گلزار شهدا

۳- پارک جنگلی فارسیان : این پارک در فاصله ۵/۲ کیلو متری شمال شهر گالیکش قرار دارد . و دارای موقعیت ویژه و چشم اندازهای زیبایی است . در این پارک امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی – صندلی و آلاچیق ، فروشگاه و ... وجود دارد.

 

برچسب ها

شرکت طراحی سایت در گالیکش گالیکشارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نامدیدگاه ها